Zwierze w domu – minusy

Zastanawiasz się czy nie kupić sobie domowego pupila? Nieważne czy pies, czy kot czy nawet złota rybka. W każdym przypadku zwierzak to obowiązek. Istnieje rzecz jasna cała masa zalet wynikających z posiadania zwierzęcia ale niestety sporo także i minusów. Po pierwsze, to dla wielu utrapienie. Zamiast chwili wytchnienia po całym dniu pracy i posiedzenia wygodnie na kanapie, konieczne okazuje się wyjście na zewnątrz i przespacerowanie się z psem. Po drugie, musimy być zawsze punktualni, bez względu na to czy chce nam się czy nie, czy jesteśmy zdrowi czy chorzy, czy mamy czas czy nim nie dysponujemy.

Zwierze w domu – minusy chorzy, czy mamy czas czy
Zdjęcie pobrane z http://www.zwierzewdomu.com.pl/wp-content/uploads/2015/11/wpid-co_robic_gdy_kot_drapie_meble-825×510.jpeg

Niezależnie od sytuacji, praktycznie zawsze musimy być gotowi, bo potrzeby pupila stawiają nas na równe nogi. To w końcu istota żywa, która także musi być otoczona troską. Tak jak my musimy iść do toalety, tak samo i piec czy kot muszą załatwić swoje potrzeby. Tak jak nam potrzebny jest spacer i sport, tam samo i pies czy kot muszą się wyhasać, tym bardziej, że przebywają na stale w zamkniętych czterech ścianach bloku, co nie jest środowiskiem zbyt komfortowym dla lubiącym otwartą przestrzeń oraz dzikość zwierzaków. Po trzecie, zwierzę to dodatkowe koszty i to niekiedy całkiem spore. Szczególnie drogie okazuje się zainwestowanie w futrzaka rasowego, który musi być specjalistycznie karmiony i pielęgnowany.

Takie akcesoria, karma czy nawet wizyty u weterynarza potrafią naprawdę słono kosztować właścicieli. Jeszcze czymś innym okazują się wydatki związane ze szczepieniami oraz zakupem asortymentu, jaki nasz pies czy kot potrzebuje. W związku z tym, to nie jest parę złotych miesięcznie traconych na karmę z pobliskiego sklepu zoologicznego, ale duże dodatkowe obciążenie finansowe.

Zwierze w domu – minusy zbyt komfortowym dla lubiącym
Zdjęcie pobrane z http://dor.blox.pl/resource/cat_and_dog_300x300.jpg

Minusem posiadania zwierzaków, w tym zwłaszcza futrzaków, jest też alergia, jaka często występuje na futro psów czy kotów, a nawet chomików i świnek morskich. Ciężko jest to wytłumaczyć w szczególności małym dzieciom, które zawsze marzą o posiadaniu własnej żywej istotki. Na koniec jeszcze wzmianka o tym, czego warto się spodziewać, mając do czynienia ze szczeniakiem. Takie zwierzę nie tylko bardzo brudzi, ale też gryzie wszystko, co wpadnie mu w pysk. Po mieszkaniu walają się jego włosy, wszędzie mokro od kapiącej z pyska śliny, trzeba chować bardziej wartościowe przedmioty typu skórzane buty czy torby, aby nie dopuścić do tego, by stały się smacznym kąskiem dla naszego pupila. Niemniej jednak wystarczy parę dni z jakimś zwierzątkiem i nie tylko dziecko, ale i osoba dorosła po prostu się przyzwyczaja i nie wyobraża sobie dalszego życia bez tego ważnego członka rodziny.

Artykuł dzięki: